Lavabo Tıkanıklıgı açma ve Lavabo neden tıkanır ? sorularına kesin yanıt bulabileceğiniz detaylı bir içerik hazırladık. Lavabonuzu kendiniz evde açabilirsiniz. Detaylı bilgi için okumaya devam edin. 

Lavabo Neden Tıkanır

lavabo neden tıkanır? Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır?
lavabo neden tıkanır? Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır?

Lavaboların tıkanmasındaki en büyük neden aslında bilinçsiz kullanılmasıdır. Bir lavabo borusunun genişliği ortalama 20 cm civarıdır. Bu genişliği bilmeden lavaboya atılan katı cisimler genelde lavabo tıkanıklıklarına sebep olurlar. 

Lavabo tıkanıklığının en büyük sebeplerinden birisi de atılan çocuk bezleridir. Gidip Lavabo tıkanıklığı açtığımız yerlerde sıkça bu durumla karşılaşıyoruz. Atılan katı cisimler Gider borularının dirsek kısmında sıkışmaya sebep oluyor ve tıkanıklık meydana geliyor. 

Bu dirseklerde sıkışan çocuk bezleri ve ya katı cisimler zamanla gelen cisimlerin birikmesine ve gider borusunun tıkanmasına sebep olacaktır. Bu durumu aslında erkenden fark edebilirsiniz. Lavabonuz ve ya Tuvaletiniz kokmaya başladığında bu durum meydana gelmiştir ve ya gelecektir sinyalini vermektedir.

Yemek yağ artıklarının da lavaboya atılması zamanla dirseklerin içerisinde birikmesine ve taşlanmasına sebep oluyor. Bu tür sorunların çözümü oldukça zordur. Lavaboların bilinçli kullanılması bu tür sıkıntıları ortadan kaldıracaktır. 

Lavabolara atılan saç tellerinin zamanla birikmesinden dolayı da lavabo gider boruları tıkanmaya sebep oluyor. Tıkanıklık açtığımız yerlerde sıkça karşılaştığımız durumlardan birisi de bu diyebiliriz. Saç tellerinin lavabolara atılmaması aslında büyük bir tıkanıklık sorununu ortadan kaldırıyor diyebiliriz.

Bir apartmanda yaşıyorsanız, toplantılarda bu tür sorunların ortadan kalkması için gerekli uyarıları yapabilirsiniz. Her dairenin gider borusu bir ana boruya ulaşarak Lağam giderine doğru yol alır. Aslında Kullanmış olduğunuz Otopark, yürüyüş yolları, lobi ve asansör gibi ortak alanlarınızın birisi de Gider borularının Ana bağlantısı da bir ortak kullanım alanı diyebiliriz.

Bu ortak kullanım alanının kimse tarafından bilinçsiz kullanılmasını istemeyiz. Nasıl size ait bir otopark alanının başka biri tarafından bilinçsiz olarak kullanılması size sorun yaratacak ise bu ortak kullanılan Gider borusunun da bilinçsiz kullanılması size sorun yaratacaktır.

Ana gider borusunun tıkanması demek aslında tüm apartman sakinlerinin durumdan etkilenmesi demektir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için bilinçli davranmanız gerekmektedir. Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda hemen bizi arayın.

05305620967Tıkla Ara 05305620967Whatsaptan Ulaş

Lavabo Neden Akıtır

Lavabo akıntılarının bir çok nedeni vardır. Mutfak tezgah lavabosu genelde bulaşıklar yıkandığında artan yemek artıklarının gider borusunun dirseğinde birikmesinden dolayı tıkanabilir. Çok fazla ard arda dökülen yağların birikmesinden dolayı tıkanabilir.

Bu tıkanıklıklar sonucu lavabonuzun altında ve ya yanlarında ek yerlerinden akıntı ve sızıntılar meydana gelebilir. Bu sorunu bir an önce hal etmeniz gerekiyor. Zamanla çok kötü koku vermeye başlayabilir.

Çatlayan lavabolar ve ya gider borularının çok eskimesinden dolayı birleşim alanları işlevini yitirebilir. Bu durumda lavabonuz su, sıvı akıtabilir. Bunun önüne geçmek için gider borularını yılda en az 1 sefer değiştirebilirsiniz.

lavabo neden akıtır
lavabo neden akıtır

Lavabo Neden Kokar

Lavabo kokusunun en büyük nedeni, lavabonun giderlerinde tıkanıklık oluşmaya başlamasıdır. Gider borusundan geç giden akıntılar ciddi bir koku birikimine sebep olmaktadır. Lavabonuz ciddi bir şekilde kokmaya başladıysa bilin ki bir yerler yavaş yavaş tıkanmaya başlıyordur.

lavabo tıkanıklığı nasıl açılır adım adım anlattık

Evde lavabo tıkanıklığını nasıl açacağınızı adım adım anlattık.

Lavabo kokusunu Nasıl Giderilir ?

 • Bahçe hortumu ile lavabo giderine tazikli su uygulayarak tıkanmaya başlayan yeri temizleyebilirsiniz.
 • Sirke ve ya elma suyu dökerek tıkanmaya başlayan ve giderin akmamasına sebep olan alanı temizleyebilirsiniz.
 • Sıcak su ve tuz yardımı ile temizleyebilirsiniz.
 • Tuvalet Pompası ile hava basıncı uygulayabilirsiniz.
 • Koku giderici Oda parfümleri kullanabilirsiniz.

Bunları yaptıysanız ve çözüm bulamadıysanız Hemen Elif Tesisatı arayın. Kırmadan Kameralı cihazlarımız ile sorunlarınızı hal edelim.

05305620967Whatsaptan Ulaş    05305620967Tıkla Ara

lavabo neden kokar
lavabo neden kokar

Lavabo Nasıl Temizlenir?

Mikropların en çok biriktiği alanlar lavabolar ve lavabo gider borularıdır. Lavaboların temizliği oldukça önemli ve sık yapılmalıdır. Kimse evinin ve ya lavabosunun kötü kokmasını istemez. Oldukça dikkatli ve özenli davranarak lavabo temizliği yapmalıyız.

Mutfak Lavabo Paslanmaz Çelik evye temizliği.

Yediğimiz yemeklerin atıkları ve yağların atıkları zamanla Mutfakta kullanmış olduğumuz Paslanmaz Çelik Evye rengini değiştiriyor ve çok kötü bir görüntü ve koku meydana getiriyor. Kesinlikle buranın temizliğine çok önem göstermeliyiz. Evimizde ve mutfağımızda bulunan malzemeler ile hem doğal hem de kesin bir şekilde en iyi şekilde yıkaya biliriz. Hadi başlayalım.

Kullanacağımız malzemeler

 • 2 ve ya 2.5 litre kaynatılmış su ( ketıl ile hemen kaynatabilirsiniz  )
 • 1 ve ya 1.5 Su bardağı Karbonat
 • 2 bardak sirke ( elma  ve ya üzüm sirkesi ya da beyaz sirke de olabilir.  )
 • 2 adet limon suyu ( limonları 2 parça halinde bölerek suyunu bardaklara sıkın ve ya limonları direk katıl da kaynayan suyun içine atın. )
   

Uygulanışı

Kaynatmış olduğunuz suyun içerisini kullanacağınız sirke hangisi ise dökün ve üzerine sıkmış olduğunuz limon suyunu da dökün ve karıştırmaya başlayın. İyice Karıştırdıktan sonra hazırlamış olduğunuz karışımın yarısını lavabonun her yerine dökün.

Yaklaşık 30 dk bekleyin ve lavabonuzu inceleyin. Lekeler gitmiş ise bolca su ile durulayın. Lekeler az da olsa duruyorsa, kalan karışımın tamamını dökün ve yaklaşık 25 ve ya 30 dk sonra bakın. Lavabonuz tamamen temizlenmiş olacaktır. Bu uygulamadan sonra bolca su ile durulamayı unutmayın.

lavabo nasıl beyazlatılır
lavabo nasıl beyazlatılır

Lavabo Nasıl Beyazlatılır?

Banyo ve Tuvaletlerimiz sık kullanıldığından dolayı zamanla sararmaya ve renk değiştirmeye başlamaktadır. Lavabolarımızın ilk günkü beyazlığına kavuşmasını hepimiz isteriz. Bunun bir çok pratik yolu vardır. Hijyen konusunda oldukça temizliğinin iyi yapılması gereken iki alan diyebiliriz.

Lavabo beyazlatma yöntemleri

 • Bulaşık süngerinin üzerine biraz sıvı sabun sıkın ve her yeri ovalayarak durulayın.
 • Lavabo temizliği ve beyazlığı için bir çok kimyasal madde üretilmiştir. ( çamaşır suyu, cif vb ) Maddeler kullanabilirsiniz. Bunları uygulamadan önce kesinlikle su sızdırmayan bir eldiven kullanın.
 • Karbonat ve limon tozu ve ya suyu karışımı ile ortaya bir karışım çıkararak lavabonuzu eski beyazlığına dönderebilirsiniz.
 • Sirke ve kireç çözücü kullanarak da lavabonuzu beyazlatabilirsiniz.

Lavabo Nasıl Açılır

Tıkanan lavabonuzu kendiniz de açmaya çalışabilirsiniz. Genelde tıkanıklıkların sebepleri gider dirseklerinde biriken katı maddeler, saç birikintileri ve yemek artık birikintileridir. 

Mutfak lavabolarının tıkanmasındaki en büyük sebep iste bulaşık yıkama tellerinin parçalarının giderde birikmesi ile meydana geliyor. 

Evde Uygulayabileceğiniz Lavabo Tıkanıklık Açma Yöntemleri

 1.  Bahçe hortumu ile tazikli su göndermek
 2. Sıcak su ile açmaya çalışmak
 3. kola dökerek açmaya çalışmak
 4. Tuvalet pompası ile basınç uygulayarak açmaya çalışmak
 5. Sirke suyu dökerek açmaya çalışmak
 6. Sirke ve tuz ile açmaya çalışmak

Bunları denediyseniz ve açılmadıysa dert etmeyin. Hemen Elif Tesisatı Arayın.

tıkanıklık açma yöntemleri
tıkanıklık açma yöntemleri

Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo tıkanıklıklarında en çok kullanılan yöntem Sirke ve tuz karışımı ile lavabo tıkanıklığı açmaktır. Tıkanıklık basit bir tıkanıklık ise sirke ve tuz karışımı yapıp dmktükten sonra açılacaktır. Eğer açılmadıysa bu tıkanıklık ciddi bir tıkanıklık, daha fazla kurcalamayın Hemen Elif tesisatı arayın.

Karbonat, sirke ve sıcak su ile lavabo açma

Sıcak su, Karbonat ve sirkeyi karıştırdıktan sonra lavaboya dökün. Bu işlemi en az 2 defa 30 dk arayla yapın. Çok ciddi bir tıkanıklık sorunu yok ise açılacaktır. Eğer açılmadıysa hemen Elif Tesisatı Arayın.

Bulaşık deterjanı ve Kaynar Su ile Gider Tıkanıklığı açma

Tazikli su tuttuktan sonra açılmadıysa lavabonuz, son çara kaynar su ve bulaşık deterjanını karıştırarak Gidere boşaltmak olacaktır. Bu şekilde kaynar su gider borusunun genişlemesine, deterjan da tıkanıklık olmasına sebep olan cisimlerin yerinden kaymasına sebep olacaktır. Bunları yaptıysanız ve halen açılmadıysa hemen bizi arayın.

05305620967Whatsaptan Ulaş    05305620967Tıkla Ara
tuvalet borusu tıkandı nasıl açılır

tuvalet borusu tıkandı nasıl açılır? sorusu ile çok sık karşılaşıyoruz. Tıkanan tuvaleti basınçlı su uygulayarak açmaya çalışabilirsiniz. Kola dökerek açılmasını sağlayabilirsiniz. Bulaşık deterjanı gibi kimyasal maddeler dökerek açmaya çalışabilirsiniz. Bunlar olmaz ise Hemen Elif tesisatı arayın. Kameralı cihazları ile kırmadan açsın.

tıkanan lavabo nasıl açılır
Tıkanan lavabo nasıl açılır?  Lavabo açmanın bir çok yolu vardır. Tıkanıklık açma için üretilmiş olan kimyasalları kullanarak açabilirsiniz. Yaptığınız çalışmalar sonuç vermediyse Elif Tesisatı Arayın. Kameralı cihazlarımız ile kırmadan açalım.
tıkanmış tuvalet nasıl açılır
Tıkanmış olan tuvaleti basınçlı su ile açabilirsiniz. Kola dökerek açılmasını sağlayabilirsiniz. Tuvalet fırçası ile basınç uygulayarak açılmasını sağlayabilirisniz. Bunlar sonuç vermezse Hemen Elif Tesisatı Arayın.

Tıkanıklık Açma ve Su Kaçağı Tespiti
https://www.eliftesisat.com/tikaniklik-acma ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir